Kredyt hipoteczny gdzie najlepiej – forum 2022

Kredyt hipoteczny
Najlepsze forum o kredytach hipotecznych

W czasach wszechobecnej cyfryzacji i dynamicznego rozwoju Internetu media społecznościowe są jednym z najważniejszych źródeł wiedzy i opinii. Zasada ta dotyczy właściwie każdej sfery życia, także finansów i bankowości. Jestem doradcą finansowym w Warszawie, pomagam ludziom zdobyć kredyt z jak najniższym oprocentowaniem i na najlepszych warunkach.

Biuro Nieruchomości Warszawa Bielany

Podczas pierwszego spotkania często słyszę od moich klientów „czytałem na forum, że…”, „znajomy napisał na Facebooku, że najlepszy kredyt hipoteczny to…”, „zamieszczone w Internecie opinie na temat tego banku nie są najlepsze”. Czy znalezionym w sieci opiniom dotyczącym kredytów hipotecznych i innych produktów bankowych można ufać?

Kredyty hipoteczne – forum

Zamieszczone w Internecie opinie często bywają wartościowym źródłem informacji. Zwłaszcza dla osób, które rzadko korzystają z produktów bankowych i sięgają po pierwszy kredyt hipoteczny. Analizując przeczytane w sieci wskazówki i rady, warto jednak zachować dużą dawkę ostrożności. Dlaczego? Po pierwsze — nigdy do końca nie wiemy, kto jest ich autorem (niestety, autorami oczerniających, negatywnych opinii często bywają konkurenci). Po drugie — doświadczenie innego pożyczkobiorcy wcale nie musi oznaczać, że nasze będzie takie samo. Pozyskanie kredytu hipotecznego to wbrew pozorom spersonalizowany, bardzo indywidualny proces. Nawet w obrębie tego samego banku doświadczenia poszczególnych pożyczkobiorców mogą być skrajnie różne. Jeśli zadajesz sobie pytanie czy warto brać kredyt hipoteczny, forum może, ale wcale nie musi Ci pomóc.

Kredyt hipoteczny – opinie z forum

Kredyt hipoteczny – opinie z forum często mogą być mylące i wprowadzać przyszłych kredytobiorców w błąd. Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest więc… wiarygodność forum. Nie wszystkie takie miejsca dostarczą bowiem równie sprawdzonych, kompetentnych informacji.

 • Szukasz sprawdzonego forum kredytowego? Zajrzyj na https://www.forum-kredytowe.pl. Na tym forum znajdziesz wskazówki, informacje i opinie na temat kredytów mieszkaniowych, kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, kredytów konsolidacyjnych i refinansowych. Portal zawiera także sekcję o nazwie Pomoc w zakresie pożyczek pozabankowych podzieloną na kilka części: chwilówki, pożyczki prywatne i pożyczki — opinie. Na tym forum wsparcie dostaną także osoby zadłużone. W części Dla zadłużonych znajdą m.in. porady dla osób z długami, które wpadły w pętle zadłużenia i metody na wyjście ze spirali zadłużenia. Aby uzyskać wskazówki, jak wyjść z długów wystarczy jedynie opisać swoją sytuację. Chcesz poznać opinie innych kredytobiorców i znaleźć najlepszy kredyt na mieszkanie? Forum-kredytowe okaże się dużym wsparciem.
 • Kolejnym forum, na które warto zajrzeć jest forum Ukredytowani – https://ukredytowani.pl oraz www.versomalowania.pl . Składa się ono z następujących sekcji: Aktualności, Szukam pomocy finansowej, Pomogę finansowo lub prawnie, Opinie Klientów, Kredyty i pożyczki, Konta i lokaty, Karczma i Opinie pracowników. Forum Ukredytowani spełni więc nie tylko oczekiwania osób, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Będzie także cennym źródłem wiedzy dla marzących o pracy w bankowości, zadłużonych czy… szukających kredytu gotówkowego z niskim RRSO.
 • Jeszcze jednym adresem, pod który warto zajrzeć, szukając kredytu hipotecznego, jest Forum Kredytowe – http://www.kredytforum.pl. Podzielone na 6 kategorii: kredyty i pożyczki gotówkowe (także dla firm), produkty bankowe, oszczędzanie i inwestowanie, instytucje udzielające pożyczek, Pożyczki prywatne: szukam/udzielę, pozostałe kwestie dotyczące kredytów i niekoniecznie związane z pożyczkami czy kredytami jest świetną platformą służącą wymianie informacji i doświadczeń.

Jakich informacji i ofert najczęściej poszukują przyszli kredytobiorcy?

Jak pokazuje moje doświadczenie, przyszli kredytobiorcy zazwyczaj poszukują na forach odpowiedzi na konkretne pytania. Jakie? Podczas rozmów najczęściej pojawiają się następujące:

 • ile kosztuje kredyt hipoteczny  (opinie innych kredytobiorców są tu bardzo ważne),
 • gdzie najtanszy kredyt hipoteczny (opinie innych kredytobiorców są tu bardzo ważne),
 • jaki kredyt hipoteczny,
 • kredyt 200 tys. jaka rata,
 • jaki kredyt na dom,
 • ile trzeba zarabiać netto, żeby dostać kredyt,
 • kredyt 200 tys. na 30 lat jaka rata?

Osoby rozważające zakup mieszkania zastanawiają się więc, w jakim banku zaciągnąć najtańszy kredyt hipoteczny, ile wyniesie kwota raty, jakie parametry kredytu wybrać (np. rodzaj raty — rosnący czy malejący), w jakim banku kredyt hipoteczny będzie wymagał wpłaty tylko 10% wkładu i które oferty spełnią ich konkretne oczekiwania.

W kolejnej części artykułu szczegółowo odpowiem na każde z nich.

Gdzie kredyt hipoteczny (opinie klientów)?

Jestem niezależnym doradcą kredytowym, niezwiązanym z żadną instytucją ani grupą kapitałową. Obecnie współpracuję aż z 18 bankami, oferującymi kredyty hipoteczne. To, który z nich okaże się najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od parametrów kredytu i oczekiwań moich klientów.

Jednym z najważniejszych z punktu widzenia moich klientów jest wymagany wkład własny oraz maksymalny okres kredytowania.

Najlepszy kredyt hipoteczny — wkład własny

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu banki finansowały nawet 100% (a czasem aż 130%) wartości nieruchomości. Zgodnie z rekomendacją S, która weszła w życie 1 stycznia 2017, sytuacja diametralnie się zmieniła. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem osoba, która zaciąga kredyt hipoteczny, musi dysponować wkładem własnym w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości.

Przy kupnie mieszkania wartego 300 000 zł, należy mieć „w kieszeni” co najmniej 60 000 zł. Dla wielu osób zgromadzenie takiej kwoty jest dużą przeszkodą w kupnie własnego M. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych kredytobiorców, niektóre banki umożliwiły wniesienie 10% wkładu własnego przy jednoczesnym zabezpieczeniu pozostałej części Ubezpieczeniem Niskiego Wkładu Własnego. Takie ubezpieczenie obowiązuje z reguły przez określony czas (np. 36 miesięcy czy 50 miesięcy). W przypadku problemów z terminową spłatą rat wypłacone przez ubezpieczyciela pieniądze pozwolą uregulować zadłużenie.

Dla osób, które nie dysponują wysokim kapitałem, najlepszym kredytem hipotecznym będzie ten, z wkładem własnym na poziomie 10%.

Kredyt hipoteczny — wkład własny potrzebny w poszczególnych bankach – oferty:

 • kredyt w Alior Bank – 10 proc wkładu własnego,
 • kredyt w Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK) – 10 proc,
 • kredyt w Getin Bank – 10 proc,
 • kredyt w Millennium – 10 proc,
 • kredyt w Pekao SA – 10 proc,
 • kredyt w BPS – 10 proc,
 • kredyt w PKO BP – 10 proc,
 • kredyt w BGŻ BNP Paribas – 20 proc,
 • kredyt w BOŚ Bank – 20 proc wartości nieruchomości,
 • kredyt w ING Bank Śląski – 20 proc,
 • Bank Pocztowy – 20 proc.
 • Credit Agricole – 10%,
 • Citi Handlowy –

Jak do kwestii wkładu własnego podchodzi popularny wśród kredytobiorców mBank?

Jeden z najbardziej lubianych przez moich klientów bank podchodzi do kwestii wkładu własnego w indywidualny sposób. Finansuje jednak maksymalnie 90% wartości nieruchomości. Wiarygodny kredytobiorca o stałych dochodach i stabilnej sytuacji finansowej może więc wnieść „jedynie” 10% wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny  – na ile lat?

Kolejną kwestią decydującą o atrakcyjności kredytu hipotecznego jest maksymalny okres kredytowania. W zależności od placówki wynosi do 30 lub 35 lat (np. w Credit Agricole). Choć maksymalne wydłużenie okresu spłaty wiąże się z wyższym kosztem kredytu (dłuższa spłaty to dłuższy okres naliczania odsetek), pozwala obniżyć kwotę miesięcznej raty. Spłata kredytu hipotecznego przez okres 35 lat (420 miesięcy) jest więc gwarancją twoich niskich miesięcznych kosztów. Pozwala także zminimalizować ryzyko ewentualnych opóźnień.

Które banki oferują obecnie najdłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny na 35 lat dostaniesz np. w Banku Millennium, Credit Agricole, PKO BP, ING, mBanku czy BOŚ. Kredyt na 30 lat otrzymasz np. w  Alior Banku, Santander (dawniej WBK). Udzieli Ci go także Bank Pocztowy i Citi Handlowy.

Pamiętaj jednak proszę, że dłuższy okres kredytowania oznacza wyższy koszt całkowity.

Kredyty hipoteczne – raty równe czy malejące?

O atrakcyjności kredytu hipotecznego może decydować również sposób spłaty rat. Większość banków umożliwia kredytobiorcom dokonanie wyboru pomiędzy ratami równymi a malejącymi. Jakie są zalety i wady obu opcji?

Sposób spłaty rat jest jednym z kluczowych czynników warunkujących koszty kredytu. Jak to możliwe? Rata kredytu hipotecznego składa się z 2 części kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to kapitał pożyczony od banku. Kiedy będziesz spłacał kapitał, saldo zadłużenia będzie maleć. Część odsetkowa to wynagrodzenie banku za udzielony kredyt.

Jeśli wybierzesz kredyt hipoteczny ze stałą ratą, przez cały okres kredytowania kwota raty pozostanie na tym samym poziomie. W takiej sytuacji na początku będziesz spłacał przede wszystkim część odsetkową, dopiero później kapitałową.

Jeśli sięgniesz po kredyt z ratą malejącą, przez kilka pierwszych lat rata kredytu będzie zdecydowanie wyższa, niż w przypadku finansowania z ratą stałą. W tym przypadku na początku będziesz spłacał kapitał (nie odsetki tak jak w racie równej).

Musisz wiedzieć także, że przez kilka pierwszy lat spłaty, kwota raty równej jest zdecydowanie niższa od kwoty raty malejącej. Aby dostać kredyt z ratą równą, Twoja zdolność kredytową nie musi być więc tak wysoka, jak w przypadku kredytu z ratą malejącą.

Ile możesz zaoszczędzić, wybierając kredyt z ratą malejącą? Najlepiej zilustruje to konkretny przykład.

Paweł chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na kwotę 400 000 zł, rozkładając spłatę na 30 lat (360 rat). Załóżmy, że oprocentowanie wyniesie 4,00% (marża i stawka referencyjna WIBOR). Jak pokazuje kalkulator, jeśli wybierze raty równe:

 • kwota raty: 1 909,66 zł;
 • struktura pierwszej raty: kapitał – 576,33 zł, odsetki – 1 333,33 zł;
 • struktura ostatniej raty: kapitał: 1 903,32 zł, odsetki: 6,34 zł;
 • całkowita suma kapitału: 400 000,00 zł;
 • całkowita suma odsetek: 287 478,03 zł;
 • całkowita wartość do spłaty: 687 478,03 zł.

Jeśli sięgnie po kredyt z ratą malejącą:

 • ilość pierwszej raty: 2 444,44 zł (w tym — kapitał: 1 111,11 zł, odsetki: 1 333,33 zł);
 • ilość ostatniej raty: 1 114,81 zł (w tym kapitał: 1 111,11 zł, odsetki: 3,70 zł);
 • całkowita suma kapitału: 400 000,00 zł;
 • całkowita suma odsetek: 240 667,67 zł;
 • całkowita kwota do spłaty: 640 667,67 zł.

Kredyt z ratą malejącą będzie więc o 46 810,36 zł tańszy niż ten z ratą równą.

RRSO a koszt kredytu

Nie mniej ważne od wymaganej kwoty wkładu własnego i maksymalnego okresu spłaty jest RRSO. Czym jest ten tajemniczy skrót? RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu. Wartość ta zawiera w sobie wszystko koszty, wynikające z zaciągnięcia kredytu: prowizję, ubezpieczenie etc. To właśnie ten wskaźnik (a nie jak wiele osób błędnie sądzi — odsetki), najbardziej precyzyjnie pokazuje, ile zapłacisz bankowi za pożyczone pieniądze. Niższe RRSO to tańszy kredyt.

Ile wynoszą obecnie wartości RRSO dla ofert kredytów hipotecznych?

RRSO kredytu hipotecznego zależy od wielu wskaźników: kwoty kredytu, okresu spłaty, ubezpieczenia (bądź jego braku) etc. Aby porównać opłacalność poszczególnych kredytów, warto dokonać porównania na podstawie tych samych parametrów.

Marcin chce zaciągnąć kredyt w wysokości 200 000 zł z okresem spłacenia 30 lat. Jaki koszt kredytu wyliczył kalkulator w poszczególnych bankach?

Kredyty hipoteczne – oferty banków

Kredyt hipoteczny PKO BP:

 • RRSO – 2,86% (taką wartość kredytu Marcin zapłaci bankowi w skali roku),
 • oprocentowanie – 2,82%,
 • prowizja – 0%,
 • kwota do spłacenia- 296 610,09 zł,
 • miesięczna rata – 823,92 zł.

Kredyt hipoteczny BNP Paribas:

 • RRSO – 3,06%,
 • oprocentowanie – 3,02%,
 • prowizja – 0%,
 • kwota do zwrotu- 304 332,08 zł,
 • miesięczna rata – 845,37 zł.

Kredyt hipoteczny ING Bank Sląski:

 • RRSO – 3,61%,
 • oprocentowanie – 3,41%,
 • prowizja – 1,69%,
 • kwota do spłacenia – 325 108,88 zł,
 • miesięczna rata – 903,08 zł.

Kredyt hipoteczny Pekao SA

 • RRSO – 3,78%,
 • oprocentowanie – 3,61%,
 • prowizja – 1,25%,
 • kwota do oddania – 331 846,23 zł,
 • miesięczna rata – 921,80 zł.

Kredyt hipoteczny Bank Millennium

 • RRSO – 3,78%,
 • oprocentowanie – 3,72%,
 • prowizja – 0%,
 • kwota do oddania – 332 218,75 zł,
 • miesięczna rata – 922,83 zł.

Kredyt hipoteczny Santander

 • RRSO – 3,94%,
 • oprocentowanie – 3,71%,
 • prowizja – 2%,
 • kwota do zwrotu – 338 447,34 zł,
 • miesięczna rata – 940,13 zł.

Ważne spotkanie z doradcą

Jak widać na pierwszy rzut oka, wybór najlepszego, dostosowanego do oczekiwań i potrzeb klienta kredytu wcale nie jest łatwy. Samodzielna analiza dostępnych na rynku ofert może być nie tylko żmudna, ale również bezowocna. Aby oszczędzić sobie stresu, szybko i sprawnie znaleźć szyte na miarę finansowanie, skontaktuj się ze mną i umów bezpłatne spotkanie. Już podczas pierwszego przedstawiam  najlepsze oferty banków i proszę o określenie twoich oczekiwań. Po analizie Twojej sytuacji doradzę, w których z nich warto złożyć wniosek, a które z jakich powodów, odpuścić. Podpowiem Ci również, jakie dokumenty musisz przygotować i jak ominąć najczęstsze pułapki, z których kredytobiorcy rzadko zdają sobie sprawę. Często proszę także moich klientów o… zaufanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży nieruchomości i finansów doskonale wiem, jak wybrnąć z trudnych sytuacji i jak zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny (opinie i pytania kredytobiorców)

Wiele pytań, które zadają mi przyszli kredytobiorcy, dotyczy zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa? Co decyduje o jej wysokości? Czy zdolność da się poprawić?

Zdolność kredytowa to zdolność do oddania zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami we wskazanych przez bank terminach. Mówiąc prościej, wyliczając Twoją zdolność kredytową, bank ocenia, czy zdołasz terminowa spłacać raty. Im wyższa zdolność, tym wyższa dostępna kwota kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność wpływają przede wszystkim:

 • wiek kredytobiorcy,
 • wysokość wynagrodzenia i forma zatrudnienia,
 • kwota miesięcznych zobowiązań finansowych (także tych na dzieci),
 • historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Idealny klient to osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony z wysokimi zarobkami i niskimi kosztami utrzymania. Idealnie, gdyby miała przy tym idealną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. A jeśli ta wcale nie jest wzorcowa?

Jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest wzorcowa

Swoją zdolność najlepiej zweryfikować co najmniej kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny (świetnie sprawdzi się tutaj dobry kalkulator kredytowy). Dlaczego? Jeśli okaże się, że posiadana w danym momencie zdolność nie jest wystarczająca do otrzymania finansowania, przyszły kredytobiorca będzie miał sporo czasu na to, aby ją poprawić. A to, jak najbardziej da się zrobić.

Kredyty hipoteczne – jak poprawić zdolność kredytową?

Na internetowych forach kredytobiorcy zdradzają sprawdzone sposoby na poprawę zdolności kredytowej. Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie z nich docenią banki. Jeśli chcesz poprawić swój wizerunek w oczach kredytodawców, wybierz te, które naprawdę działają:

 • zlikwiduj karty kredytowe i konta debetowe,
 • spłać drobne kredyty gotówkowe,
 • weź na raty sprzęt AGD lub RTV,
 • rozważ wydłużenie okresu kredytowania,
 • sprawdź rejestry dłużników,
 • zgromadź jak najwyższy wkład własny,
 • wybierz raty stałe,
 • nie składaj zbyt wielu wniosków kredytowych,
 • negocjuj.

Zlikwiduj karty kredytowe i linie debetowe

Karty kredytowe i konta debetowe (linie debetowe) obciążają Twoją zdolność. Nawet jeśli zupełnie z nich nie korzystasz. Aby poprawić swój wizerunek w oczach banków i zwiększyć szanse na kredyt, zrezygnuj z takich produktów. Pamiętaj jednak, że większość banków nie zamknie ich od ręki, ale dopiero po upływie 30-dniowe okresu wypowiedzenia. Jeśli chcesz mieć „czystą kartę”, zrób to jak najszybciej. Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny? Opinie moich klientów nie pozostawiają wątpliwości. Rezygnacja z kart kredytowych i linii debetowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie swoich szans na kredyt.

Spłać drobne kredyty gotówkowe

Podobnie jak karty kredytowe i linie debetowe, także kredyty gotówkowe dodatkowo obciążają Twoja zdolność. Aby pożyczyć więcej, spłać te, które możesz.

Weź na raty sprzęt AGD lub RTV

Wzięcie na raty drobnych towarów i terminowa spłata rat, pozwalają budować pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. A ta ma ogromne znaczenie dla zdolności kredytowej. Aby poznać swoją historię w BIK-u, wygeneruj raport BIK (zrobisz to na stronie www.bik.pl). Dzięki pozyskanym w ten sposób danym dowiesz się, jak widzą Cię banki i jak Twoja ocena punktowa może wpłynąć na ich decyzje. Samodzielna analiza raportu BIK może być jednak trudna, a często wręcz niemożliwa. Moja pomoc na tym etapie może okazać się więc bardzo ważna, a często wręcz kluczowa. Zwłaszcza jeśli Twój scoring nie jest wzorcowy. Niektóre banki stosują bowiem bardzo radykalne zasady, inne przymykają oko na drobne opóźnienia w spłatach rat. Dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu pomogą Ci wybrać najlepszego kredytodawcę.

Rozważ wydłużenie okresu kredytowania

Tak jak wspominałem wcześniej, długi okres kredytowania umożliwia obniżenie wysokości miesięcznej raty. A niższa rata będzie skutkować wyższą zdolnością kredytową. 35-letni kredyt hipoteczny? Opinie kredytobiorców są jednoznaczne – tak!

Sprawdź rejestry dłużników

Analizując zdolność kredytową, banki zaglądają nie tylko do rejestrów BIK-u, ale również do baz Biur Informacji Gospodarczej. Bazy BIG zwane inaczej rejestrami dłużników gromadzą i przechowują informacje o nieterminowych płatnościach. Co ważne, do bazy BIG możesz trafić nie tylko za opóźnienia w spłacie rat kredytów i pożyczek, ale również, ale również za zaległości w płatności czynszu, prądu czy usług telekomunikacyjnych. W przeciwieństwie do BIK-u, który gromadzi informacje nawet przez 5 lat, BIG-i okazją jedynie aktualny obraz. Jeśli dłużnik spłaci zadłużenie, wierzyciel ma obowiązek usunięcia jego danych z rejestru w ciągu 14 dni. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed złożeniem wniosku o kredyt sprawdź, czy Twoje dane nie figurują w rejestrach. Te, które warto zweryfikować to:

 • Krajowy Rejestr Długów,
 • Rejestr Dłużników ERIF,
 • BIG Info Monitor.

Zgromadź jak najwyższy wkład własny

Choć część banków umożliwia pozyskanie kredytu przy 10-procentowym wkładzie własnym, wyższy zwiększy Twoje szanse na kredyt. Jeśli planujesz zakup własnego mieszkania lub budowę domu koniecznie zadbaj o to odpowiednio wcześnie, gromadząc oszczędności.Co jednak w sytuacji, jeśli w ostatniej chwili okaże się, że uzbierana przez Ciebie suma jest zbyt mała? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Może, ale wcale nie musi. Przed podjęciem takiej decyzji niezbędny będzie kalkulator kredytowy,  który pozwoli wyliczyć, czy dodatkowe zobowiązanie nie zmniejszy Twoje zdolności do spłaty. Jak widać, dobry doradca finansowy jest nieocenionym wsparciem na każdym etapie procesu kredytowego.

Wybierz raty stałe

Specyfikę kredytów hipotecznych ze stałą i malejącą ratą omówiłem wcześniej. W tym miejscu chciałbym dodać jedynie, że jeśli chcesz, by Twoja zdolność kredytowa była wyższa, sięgnij po produkt z ratą stałą.

Nie składaj zbyt dużej liczby zapytań do banków

Moi klienci często nie zdają sobie sprawy, że złożenie zbyt dużej liczby wniosków kredytowych może skutkować… obniżeniem scoringu BIK. Chcesz dostać kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach? Oferta wniosków nie może być zbyt szeroka. Wybierz trzy  i w tych właśnie bankach złóż wnioski.

Negocjuj

Kredytobiorcy często myślą, że ustanowione przez bank warunki są sztywne i nienegocjowalne. To błąd. Zwłaszcza przy dużych kwotach kredytów, większość kredytodawców wykazuje otwartość na negocjacje. Ich przedmiotem może być np. wysokość marży lub oprocentowania. Nie umiesz negocjować? Zrobię to za Ciebie. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dobrze wiem, które banki chętnie pójdą na ustępstwa, a w których przedstawione warunki są zaporowe.

Ile trzeba zarabiać netto, żeby dostać kredyt?

Zakup mieszkania na kredyt to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć.  Zwłaszcza, że zaciągnięcie kredytu obciąży domowy budżet na kolejne kilkadziesiąt lat. Ile trzeba zarabiać, żeby rozważać zaciągnięcie kredytu?

Minimalna ilość twoich zarobków, jaka jest potrzebna do pozyskania kredytu zależy od konkretnej oferty banku. Możemy jednak przyjąć, że w przypadku pary, osiągającej łączne dochody na poziomie  3060 zł netto miesięcznie, zdolność  w zależności od banku wyniesie od 163 600 zł nawet do 284 890 zł netto  (kredyt na 30 lat czyli 360 miesięcy, raty równe). Jak widać oferta ofercie nierówna, a przemyślany, potwierdzony wnikliwą analizą wybór banku ma ogromne znaczenie.

Kredyt hipoteczny dla singli a osób w małżeństwie

Kolejna kwestia, jaką często poruszają moi klienci są kredyty hipoteczne dla osób stanu wolnego, czyli mówiąc prościej — singli. Jak banki traktują singli? Czy chętnie udzielają im kredytów?

W przypadku kredytu hipotecznego udzielonego singlowi obowiązek jego zwrotu będzie spoczywał wyłącznie na jednej osobie. Jeśli taki kredytobiorca straci pracę, jego bezpieczeństwo finansowe i możliwość terminowego regulowania zobowiązań staną pod ogromnym znakiem zapytania. Udzielenia finansowania singlowi jest więc dla banku zdecydowanie bardziej ryzykowne niż udzielenie go kredytobiorcom — małżonkom.

Na szczęście. Uzyskanie kredytu hipotecznego przez singla jak najbardziej jest możliwe. Warto wiedzieć jednak, że kredytodawcy nie mają w swoich ofertach kredytów dedykowanych wyłącznie osobom stanu wolnego. Klienci prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, podlegają więc dokładnie takim samym wymaganiom i procedurom, jak kredytobiorcy z rodzinami.

Gdzie najlepszy kredyt dla singli – oferty?

Single mogą wnioskować o kredyt hipoteczny w każdy banku. Najlepsze oferty przedstawią im jednak w PKO BP BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski.

Kredyt hipoteczny – forum prawdę Ci powie?

Zastanawiasz się, gdzie zaciągnąć najtańszy kredyt hipoteczny na mieszkanie? Forum może okazać się realną pomocą przy podejmowaniu decyzji. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze forum, podobnie jak najlepsza reklama nie zastąpią pomocy, jaką możesz otrzymać od doświadczonego eksperta finansowego. Wiedza, znajomość bankowych trików, najlepsze oferty i dobry kalkulator kredytowy – dzięki wsparciu profesjonalisty pozyskasz kredyt szybko i bezstresowo.

Poprzedni wpis
W jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
Następny wpis
Kredyt hipoteczny Warszawa — warunki w poszczególnych bankach, koszty, procedury wnioskowania
Menu