Zawieszenie spłaty kredytu PKO BP

Uncategorized
Zawieszenie spłaty kredytu PKO BP

 

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu to bardzo istotna z punktu widzenia kredytobiorców zaleta. Czym w praktyce? Jak o nie wnioskować? Dziś omówię tę kwestię na przykładzie kredytu Własny Kąt w PKO BP.

Czasem zdarza się, że nieoczekiwane zdarzenia zmuszają nas do cięcia kosztów i „zaciśnięcia pasa”. Utrata pracy, przejściowe kłopoty finansowe, choroba — czy raty kredytu hipotecznego da się zawiesić? Na szczęście tak.

Czym jest zawieszenie spłaty kredytu

Zawieszeniem spłaty kredytu, określane także jako czasowa przerwa w spłacie polega na czasowej przerwie w regulowaniu rat. Taką usługę oferuje obecnie większość banków proponujących kredyty hipoteczne. To, na jakich zasadach będziesz mógł zawiesić spłatę, zależy jednak od konkretnej instytucji.

Zawieszenie spłaty kredytu może przybierać formę karencji lub wakacji kredytowych. W przypadku karencji kredytobiorca reguluje jedynie odsetkową część raty, bez konieczności płacenia rat kapitałowych. Wakacje kredytowe to całkowite odroczenie spłaty raty — kapitałowej, jak i odsetkowej części.

Ważne: przed złożeniem wniosku kredytowego, koniecznie sprawdź, jak do zwieszenia spłaty kredytu podchodzi Twój bank. Dzięki takiej wiedzy unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i… frustracji.

Czy niespłacone raty przepadną?

Choć wakacje kredytowe okażą się nieocenionym wsparciem w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji finansowej, raty, których z powodu wakacji pożyczkowych nie spłacisz… i tak będzie musiał uregulować. Bank może:

  • doliczyć je do pozostałej do spłaty kwoty i zachować pierwotny okres kredytowania. W takim przypadku Twoja miesięczna rata nieznacznie wzrośnie;
  • przesunąć niespłacone raty na koniec okresu spłaty, wydłużając okres kredytowania. Taki system umożliwia zachowanie kwoty raty na dotychczasowym poziomie.

Zawieszenie spłaty kredytu w banku PKO BP

PKO BP umożliwia zawieszenie spłaty kredytu raz w roku kredytobiorca, bez żadnych konsekwencji.

Biuro i agencja nieruchomości Warszawa Bielany

Jak zawiesić spłatę kredytu Własny Kąt?

PKO BP umożliwia zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego w 100% online, poprzez system iPKO. Jak tego dokonać? Aby zawiesić spłatę raty:

  • zaloguj się do systemu iPKO i wejdź w zakładkę Oferty i wnioski, a następnie — dyspozycje i zaświadczenia;
  • wybierz opcję nowa dyspozycja, a na liście dostępnych dyspozycji znajdź — zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego;
  • określ wymagane parametry;
  • potwierdź złożenie dyspozycji i dokonaj autoryzacji.

Pamiętaj, aby złożyć wniosek o wakacje kredytowe najpóźniej na trzy dni przed terminem zapadalności raty.

Poprzedni wpis
Wstępna decyzja kredytowa a ostateczna
Następny wpis
Konsolidacja chwilówek w Białymstoku
Menu