Wstępna decyzja kredytowa a ostateczna

Kredyt hipoteczny
Wstępna decyzja kredytowa a ostateczna

Jeśli złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, wstępną decyzję kredytową otrzymasz nawet w ciągu 7 dni roboczych. Ostateczną — po 21 dniach. Dlaczego banki podzieliły proces decyzyjny na dwa etapy? Czy pozytywna decyzja wstępna oznacza, że na pewno dostaniesz kredyt?

Wreszcie, po długich tygodniach poszukiwań znalazłeś wymarzone mieszkanie! Z pomocą zaufanego doradcy kredytowego znalazłeś najlepszy kredyt hipoteczny i wypełniłeś wniosek. W ciągu 7 dni od złożenia dokumentu w banku bank wyda tzw. wstępną decyzję kredytową.

Kredyt hipoteczny – wstępna decyzja kredytowa

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem banki mają obowiązek podjęcia decyzji kredytowej i przekazania jej wnioskującemu na tzw. trwałym nośniku w dwudziestym pierwszym dniu od dnia otrzymania wniosku kredytowego. W obawie przed opóźnieniami kredytodawcy wdrożyli pewne rozwiązanie, które podzieliło etap decyzyjny na dwie części.

Zmieniając dotychczasowy proces decyzyjny, wprowadziły nowy etap pre-wniosek. Wnioski składane na tym etapie noszą następujące nazwy:

  • Zapytanie o kredyt hipoteczny – mBank,
  • Zapytanie o ofertę – Alior,
  • Kwestionariusz produktu hipotecznego – Deutsche Bank,
  • Wniosek o udzielenie informacji o kredycie – Millennium,
  • Formularz weryfikacyjny – Bank Pocztowy,
  • Wniosek o wstępną ocenę możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny – Raiffeisen,
  • Wniosek o określenie wstępnych warunków kredytu hipotecznego – BZ WBK.

Co na etapie pre-wniosku?

Na tym etapie wnioskujący musi wypełnić wniosek i dołączyć do niego komplet wymaganych przez bank dokumentów. Na ich podstawie kredytodawca wyda wstępną decyzję kredytową. Zawsze można skorzystać z usług Biura Nieruchomości Warszawa Bielany

Co po wstępnej decyzji?

Jeśli wstępna decyzja będzie pozytywna, konieczne będzie dostarczenie do banku wskazanych przez bank dokumentów uzupełniających (np. operatu szacunkowego) i podpisanie potrzebnych formularzy. Na tym etapie instytucja może także zlecić wycenę nieruchomości. Okres 21 dni do wydania ostatecznej decyzji liczony jest dopiero po wydaniu wstępnej oceny kredytowej i otrzymaniu wyceny.

Czy po wstępnej decyzji kredytowej bank może zmienić zdanie?

Czy po wydaniu pozytywnej decyzji wstępnej bank może zmienić zdanie i ostatecznie odmówić przyznania kredytu? Teoretycznie tak. W praktyce takie sytuacje nie zdarzają się jednak często.

Ważność decyzji kredytowej

W zależności od banku ostateczna decyzja kredytowa jest ważna przez 14 (Deutsche Bank), 30 (Pekao SA), 36 (PKO BP), 45 (Citi Handlowy), a nawet 60 dni (Raiffeisen Polbank).

Poprzedni wpis
Kredyt hipoteczny ING – krok po kroku
Następny wpis
Zawieszenie spłaty kredytu PKO BP
Menu